WWW.KOSHERDELIGHT.COM - GLOBAL JEWISH DIRECTORY WITH NEWS AND INFORMATION, TRAVEL, EDUCATION, PARENTING, HOLIDAYS AND MORE  כושר דילייט - מגאזין יהודי באינטרנט הכולל חדשות ומידע יהודי גלובלי. המגאזין כולל: בתי חב"ד, בתי ספר יהודיים, אוכל כשר ומסעדות כשרות, מקוואות, חינוך ועוד

   

Kosher Restaurants

Kosher Hotels

Synagogues

Kosher recipes

Mikvah

Jewish Holidays

KOSHER RESTAURANTS

KOSHER HOTELS

SYNAGOGUES

KOSHER RECIPES

MIKVAOT

JEWISH HOLIDAYS

                          ב"ה   
KOSHER DELIGHT - YOUR JEWISH ONLINE MAGAZINE!

Bullet Home
Bullet
SITE INDEX
BulletJEWISHKD.COM
Bullet
DONATE 

KOSHER
BulletKosher restaurants
   Around the World!
BulletKosher Hotels
Bullet
Kosher Recipes 

BulletVegetarian Restaurants
Bullet
Updates from the
   Chief Rabbinate of
   Israel

BulletKosher Alcohol Updates
Bullet
Kashrut Authorities
BulletKosher Products Lists

Bullet
Kashrut Comments

BET DIN OUTSIDE ISRAEL
BulletInternational Directory of Rabbinical Courts

SHABBAT
BulletCandle Lighting Times
   for Shabbat & Holidays


NEWS
Bullet
News & Media


JEWISH STUFF...
BulletJewish Simcha
BulletJudaism, Spiritualism,
   Opinions and more

Bullet
Jewish Communities
   Around the World

Bullet
Parashat
   HaShavuah
   
Bullet
Jewish Holidays
Bullet
Synagogues
Bullet
Mikvaot
Bullet
Chabad Houses
Bullet
Aish HaTorah
Bullet
Young Israel  
Bullet
NCSY
Bullet
B'nai Akiva
Bullet
Hillel
BulletThe Holocaust


PARENTING
BulletParenting
BulletJewish Camps
BulletKids
Bullet
Babies


HEALTH
Bullet
Jewish Hospitals
Bullet
Your Health
Bullet
Do not Abuse
    Drugs and Alcohol


FRIENDS ON 4
BulletOur Pets
BulletThe Dog Trainer: Q & A
BulletThe Veterinarian Corner
Bullet הטסת כלבים
Bullet כלבים: עכשיו הדיאטה
Bulletהיצלנו את לוקה


BulletInsurance New!
BulletQuestions & Answers
Bullet
Links


BulletCONTACT US!  


 
 
  JEWISH AND KOSHER AUSTRALIA  אוסטרליה

JEWISH AND KOSHER VICTORIA, AUSTRALIA      הקהילה היהודית בויקטוריה, אוסטרליה

 
 
 
  AUSTRALIA  
 

ויקטוריה, אוסטרליה למטייל הישראלי

 1. MIKVAH

PARLIAMENT OF VICTORIA, AUSTRALIA      הפרלמנט של ויקטוריה - מלבורן, אוסטרליה
The Victorian Parliament House, built in 1856, stands in Spring Street, Melbourne.
Sep 19, 2009. Author: Donaldytong.

ויקטוריה (באנגלית: Victoria) היא אחת משש המדינות המרכיבות את אוסטרליה. היא ממוקמת בצידה הדרום מזרחי של יבשת אוסטרליה ובעלת חוף בדרום המדינה. רק מדינת טסמניה קטנה ממנה בשטחה. על פי סטטיסטיקה משנת 2001, אוכלוסיית ויקטוריה מונה 4,644,950 נפשות, מה שהופך אותה למדינה בעלת צפיפות האוכלוסין הגבוהה ביותר באוסטרליה.

בירתה של מדינת ויקטוריה היא העיר מלבורן אשר מיושבת על ידי 70% מאוכלוסיית ויקטוריה ואשר שולטת בכלכלה, בתקשורת ובתרבות במדינה.

גאוגרפיה

מדינת ויקטוריה חולקת את נהר המוריי כגבול עם מדינת ניו סאות' ויילס בצפון וגבול עם מדינת דרום אוסטרליה במערבה. שטחי מדינת ויקטוריה מגוונים מבחינה אקלימית, טופוגרפית וגאוגרפית, ממזג האוויר הרטוב והלח באזור ג'יפסלנד ועד לשטחים הדרום-מזרחיים אשר מכוסים בשלג ונחשבים לאזור "האלפים הוויקטוריאניים" בעלי גובה שמגיע לכ-2000 מטר מעל פני הים (הר בוגונג הוא ההר הגבוה ביותר באזור, אשר גובהו כ-1986 מטר).

בוויקטוריה ישנם שטחים צחיחים, יבשים ומישוריים אשר מתפרסים במערבה ובדרום-מערבה של המדינה. בהשוואה למדינות אוסטרליה האחרות, ויקטוריה נחשבת למדינה שופעת שטחים ירוקים ופוריים והיא המדינה בעלת האחוז הגבוה ביותר של שטחים ירוקים. ישנה סדרה נרחבת של נהרות בוויקטוריה בשל הכמות הגשם הגדול יחסית. נהר המוריי הוא המוכר ביותר והוא הנהר השני בגודלו בדרום מזרח אוסטרליה.

הגאולוגיה של המדינה כוללת הרי געש, מכרות זהב, פחם חום ונפט בלב הים

כלכלה

בנוסף לשרות הייצור במרכז מלבורן, החקלאות מהווה חלק עיקרי בכלכלת ויקטוריה עקב האדמות הפוריות והעשירות והאקלים המתאים. תחומי הפעילות העיקריים בחקלאות ויקטוריה הם ייצוא בקר, מוצרי חלב, בשר כבש, צמר וחיטה (בעיקר בשטחיה המערבים והיבשים של המדינה), עם גידולי פירות וירקות בסביבת מלבורן ונהר המוריי. גידול הגפנים ופתיחת יקבים גדלו במהירות רבה בשנות ה-90 של המאה ה-20.

ספורט

ויקטוריה נחשבת ל"בית" הפוטבול האוסטרלי, אשר חוקיו שונים משל הפוטבול האמריקאי: עשרה מתוך 16 מועדוני הקבוצות של הפוטבול האוסטרלי נמצאים בוויקטוריה. בוויקטוריה נערך גם הגמר הגדול והמסורתי.

סמלי מדינת ויקטוריה

MELBOURNE, THE STATE CAPITAL, IS HOME TO MORE THAN SEVEN IN TEN VICTORIANS. LOOKING ACROSS HOBSONS BAY TOWARDS THE MELBOURNE CENTRAL BUSINESS DISTRICT.
Melbourne, the state capital, is home to more than seven in ten Victorians. Looking across Hobsons Bay towards the Melbourne central business district. May 19, 07.  Donaldytong

TWELVE APOSTLES ON THE GREAT OCEAN ROAD, VICTORIA, AUSTRALIA
Twelve Apostles on the Great Ocean Road, Victoria, Australia (looking west).
Author:
User:Gaz/Images

מלבורן, אוסטרליה

מלבורןאנגלית: Melbourne) היא בירת מחוז ויקטוריה והעיר השנייה בגודלה באוסטרליה (אחרי סידני).

אוכלוסיית מלבורן מונה כ-3.7 מיליון תושבים (2006) בשטח המטרופולין של מלבורן ו-71,380 בסיטי של מלבורן (City of Melbourne). מלבורן הייתה עיר הבירה של אוסטרליה בין השנים 1901 עד 1927

היסטוריה

השטח של נהר היארה ופורט פיליפ אשר כיום נקראת מלבורן, יושב ב-1835 על ידי בריטים שהגיעו מטסמניה.

בשנת 1836, הכריז המושל בורק על העיר כבירה המנהלית של מחוז פורט פיליפ בניו סאות' ויילס, וקבע את התוכנית הראשונה של העיר - שנקראה "הודל גריד" בשנת 1837.

המושבה נקראה מלבורן באותה שנה על שם ראש הממשלה הבריטי וילאם למב אשר נשא בתואר האצולה ויקונט מלבורן השני. מלבורן הוכרזה כעיר על ידי המלכה ויקטוריה ב-25 ביוני 1847. ובשנת 1851 הוקמה המושבה ויקטוריה כמושבה נפרדת, כשמלבורן בירתה.

בעקבות גילוי הזהב בויקטוריה ב-1850, מלבורן גדלה באופן מהיר, והפכה למרכז תעשייה ושירותים וכן כנמל המרכזי של האזור. בעיר נפתחו מספר בנקים וכן הבורסה האוסטרלית הראשונה (נוסדה בשנת 1861).

בשנת 1880 נחשבה מלבורן לאחת הערים הגדולות באימפריה הבריטית. תקופה זו אופיינה בבנייה של בניינים גבוהים בסגנון ויקטוריאני, בתי קפה, שדרות רחבות וגנים לאורכה של העיר.

בשנת 1956 התקיימו בעיר משחקי הקיץ האולימפיים

גאוגרפיה

מלבורן ממוקמת בקצה הדרום-מזרחי של יבשת אוסטרליה. פרברי העיר פרוסים לאורך עמק היארה בין רכסי היארה והדנדנדונג במזרח, למורדות חצי האי מורנינגטון והמפרץ הדרום-מזרחי, ולאורך נהר המריביירונג ופלגיו. בצפונה משתרעת העיר עד למרגלות רכסי מייסדון.

מלבורן הינה עיר בירה אוסטרלית טיפוסית אשר נבנתה על פי המושג היסודי של "רבע אקר בית וגינה" לכל משפחה (שלעתים נקרא גם החלום האוסטרלי). רוב מטרופולין מלבורן מאופיין בפריסה בעלת צפיפות דיור נמוכה. שירותי רכבות וחשמליות בשנים המוקדמות של פיתוח העיר עודדו פיתוח בעל צפיפות נמוכה, בעיקר לאורך קווי התחבורה.

מלבורן נחשבת לעתים כעיר גנים, ומדינת ויקטוריה נקראת "מדינת הגן".

בעיר שפע של פארקים וגנים, רבים קרובים אל אזור העסקים המרכזי, וגדלים בהם מגוון של זני צמחים - בהם נדירים.

אקלים

האקלים במלבורן ידוע בשינויים הקיצוניים שבו, זאת בגלל הטופוגרפיה השטוחה של העיר.

מלבורן קרה יותר מרוב הערים הגדולות באוסטרליה בחורף. היום הקר ביותר שנמדד בה היה ב-4 ביולי 1901, בו נמדדה טמפרטורה של 4.4 מעלות צלזיוס. שלג הינו נדיר.

מלבורן ידועה בקייצים החמים והיבשים שלה, עם טמפרטורות של מעל 40 מעלות צלזיוס. היום החם ביותר שנמדד בה היה ב-7 בפברואר 2009, בו נמדדה טמפרטורה של 46.4 מעלות צלזיוס.

אוכלוסייה

מלבורן היא עיר מגוונת ורב תרבותית. כמעט רבע מאוכלוסיית מדינת ויקטוריה נולדה מחוץ לאוסטרליה, והעיר מהווה בית לתושבים שהיגרו לאוסטרליה מ-233 ארצות, המדברים יותר מ-180 שפות וניבים ובעלי 116 אמונות דתיות.

מלבורן הפכה לעיר גדולה במהלך הבהלה לזהב בשנת 1850 כאשר תוך מספר חודשים גדלה האוכלוסייה מ-25,000 ל-40,000 תושבים. גם לאחר תום הבהלה לזהב נמשך הגידול באוכלוסיית העיר, ובשנת 1865 החליפה מלבורן את סידני כעיר הצפופה ביותר באוסטרליה, ונותרה הצפופה ביותר עד לשנת 1900. בשנת 1902 חזרה סידני להיות המרכז העירוני הגדול ביותר באוסטרליה.

בדומה לשאר היבשת, התושבים הראשונים של האזור, שמאוחר יותר הפך למלבורן, היו אבוריג'ינים משבטי הבונורונג, הוורונדג'רי והוות'אורונג. אוכלוסיית האבוריג'ינים במחוז ויקטוריה כיום היא כ- 27,500, (מתוך 450,000 נפש באוסטרליה כולה).

כבכל אוסטרליה, המתיישבים האירופאים הראשונים במלבורן היו בריטים ואיריים. שתי קבוצות אלו נחשבו לעיקר המהגרים עד לתקופה שלפני הבהלה לזהב, והיוו את אחוז המהגרים הגבוה בעיר עד מלחמת העולם השנייה. ויקטוריה ומלבורן במיוחד משכו יחס גדול יותר של איריים מאשר קולוניות אוסטרליות אחרות. בנוסף הגיעו אל העיר מספר גדול של סינים, גרמנים ואזרחים אמריקאים בעקבות הבהלה לזהב.

במחצית הראשונה של המאה ה-20, לצד המהגרים הבריטים והאיריים, מלבורן החלה לקבל זרם קבוע של מהגרים איטלקים ויוונים.

העיר קיבלה זרם מהגרים גדול בעקבות מלחמת העולם השנייה - בייחוד מיוון ואיטליה, אבל גם מקפריסין וטורקיה. על פי מרשם האוכלוסין שנערך ב-2001, התגוררו בעיר 151,785 מהגרים יוונים (המהווים כ-40% מכל המהגרים היוונים באוסטרליה).

השכלה

מלבורן הינה ביתם של כמה ממוסדות ההשכלה הוותיקים באוסטרליה, ובין השאר בתי הספר הוותיקים ביותר למשפטים (1857), הנדסה (1860), רפואה (1862), רפואת שיניים (1897) ומוזיקה (1891), באוניברסיטת מלבורן. אוניברסיטת מלבורן הינה גם האוניברסיטה הראשונה שהוקמה במדינת ויקטוריה והשנייה שהוקמה באוסטרליה. בית ספר יסודי סט. מארי'ס, וויליאמסטון, הינו בית הספר הראשון שהוקם בוויקטוריה וסקוטצ' קולג' (1851) הינו בית ספר התיכון הראשון.

שני מוסדות ההשכלה הגבוהה היוקרתיים ביותר של מלבורן הן אוניברסיטת מלבורן ואוניברסיטת מונש (Monash University). אוניברסיטת מלבורן מדורגת שנייה בדירוג האוניברסיטאות באוסטרליה בשנת 2006, (אחרי האוניברסיטה הלאומית האוסטרלית); בשנת 2005 דורגה ראשונה. דירוג ה-The Times Higher Education Supplement כולל גם שלושה מוסדות נוספים ממלבורן ברשימת ה-100, אוניברסיטת מונש, אוניברסיטת לה טרוב ואוניברסיטת RMIT. אוניברסיטת דיקין אשר בגילונג מפעילה שני קמפוסים במלבורן והיא האוניברסיטה השלישית בגודלה בוויקטוריה. אוניברסיטאות אחרות ממוקמות במלבורן הן אוניברסיטת סווינבורן לטכנולוגיה (Swinburne University of Technology), אוניברסיטת ויקטוריה וקמפוס סט. פטריק'ס של האוניברסיטה הקתולית של אוסטרליה.

למרות שהשכלה יסודית ותיכונית ניתנים בחינם, 35% מהסטודנטים לומדים בבתי ספר יסודיים ותיכוניים פרטיים. מספר בתי הספר הפרטיים הגדול ביותר הינו בתי ספר קתוליים, והיתר עצמאיים. בתי הספר היוקרתיים ביותר חברים באגודת בתי הספר הציבוריים של וויקטוריה (APS).

רוב בתי ספר תיכון במלבורן nמכונים קולג' משני ('Secondary Colleges').

תחבורה

במלבורן מערכת תחבורה ציבורית משולבת הנקראת Metlink. למרות שרשת התחבורה הציבורית בעלת גודל ניכר, פרברים רבים סובלים מקשיי תחבורה.

מערכת התחבורה הציבורית של מלבורן הוקמה ברובה בסוף המאה ה-19, כאשר רכבות וחשמליות היוו את הכלי העיקרי לנסיעה אל הפרברים. מאז, המערכת המקיפה תוחזקה וכיום היא מותאמת לעידן המודרני.

ב-1950 החלה מגמה של מעבר לרכבים פרטיים ובניית כבישים מהירים. מגמה זו המשיכה למרות צפיפות תעבורה הולכת וגוברת, והתוצאה הייתה ירידה משמעותית בשימוש בתחבורה ציבורית. מערכת התחבורה הציבורית של מלבורן הופרטה בשנת 1999. בעיר כ-300 נתיבי אוטובוסים ומערכות רכבת חשמליות עם יותר מ-15 קוים. רשת החשמליות המפורסמת של מלבורן הינה אחת המקיפות ביותר בעולם, והחשמלית הפכה מאמצעי תחבורה, לסמל תיירותי של מלבורן. מבקרים יכולים לנסוע בלא תשלום בחשמלית סובבת מרכז העיר, המסיעה לרבים מאתרי התיירות וכן פועלות חשמליות מסעדה, היחידות מסוגן בעולם.

במלבורן ישנה תלות גבוהה במכוניות פרטיות לתחבורה, כאשר רק 7.1% מהנסיעות מתבצעות באמצעות תחבורה ציבורית; בעיר כ-3.6 מיליון מכוניות פרטיות. למרות העובדה שאין בית במלבורן המרוחק יותר מ-400 מטר מנתיב אוטובוס, רבים מנתיבים אלו הם בעלי שירות עם תדירות נמוכה ואינם פועלים בערבים או בימי ראשון.

רכבות מקשרות את העיר לסידני ואדלייד, ולערים אחריות במדינה.

נמל מלבורן היא נמל המכולות הגדול ביותר באוסטרליה, ונמל המטען העיקרי והעמוס ביותר.

למלבורן ישנם ארבעה נמלי תעופה משמעותיים: נמל התעופה הבינלאומי של מלבורן הממוקם בפרבר טלהמרין, הינו השער הבינלאומי הראשי של העיר. נמל תעופה זה הוא השני בגודלו באוסטרליה (מבחינת מספר העוברים בו). נמל התעופה אוולון, הממוקם בין מלבורן וגילונג, הוא צומת משנית עבור ג'טסטאר, חברת תעופה לטיסות זולות בבעלות חברת קוואנטס, המשרתת את רק את סידני, אדלייד, בריסבן ופרת'. נמל מוראבין הוא נמל תעופה כללי הממוקם בדרום-מזרח העיר; ונמל התעופה אסנדון, אשר שימש בעבר כנמל התעופה הראשי של העיר, לפני בניית הנמל בפרבר טולהמרין, משמש לתעופה כללית ומספר מסוים של טיסות מטען, ומהווה גם כבסיס לזרוע האוויר של משטרת ויקטוריה והאמבולנס האווירי.

בירות מדינות אוסטרליה
בירה לאומית ניו סאות' ויילס הטריטוריה הצפונית קווינסלנד אוסטרליה הדרומית טסמניה ויקטוריה אוסטרליה המערבית
קנברה סידני דרווין בריזביין אדלייד הובארט מלבורן פרת'

-----
JEWISH AND KOSHER AUSTRALIA:

 1. AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY

 2. AUSTRALIA NEW SOUTH WALES

 3. AUSTRALIA NORTHERN TERRITORY

 4. AUSTRALIA QUEENSLAND

 5. SOUTH AUSTRALIA

 6.  TASMANIA

 7. AUSTRALIA VICTORIA

 8. WESTERN AUSTRALIA

 9.  אוסטרליה למטייל הישראלי

 
 

Custom Search
 
KOSHER DELIGHT - YOUR JEWISH ONLINE MAGAZINE! כושר דילייט - מגזין החדשות והמידע מהעולם היהודי ומישראל, כולל מסעדות כשרות, בתי כנסת ועוד ועוד

Zikit Translation Services

ZIKIT TRANSLATION SERVICES , שירותי תירגום, שרותי תירגום, שירות תרגומים, שירות תירגומים, שרות תרגום, תירגום, תרגום, תירגום מסמכים, תירגום תעודות, תרגום טכני, תירגום טכני, תרגום, תרגומים מעברית לאנגלית, תרגומים מאנגלית לעברית, תרגום עברי אנגלית אנגלי עברי - זיקית שירותי תרגום

www.zikit.org


Best Businesses in Israel

Higher Education in Israel


THE JEWISH HOLOCAUST
THE HOLOCAUST - THE SHOAH

Advertise with Us!

KD Kosher Recipe Collection
Send us your 
Kosher Recipe!


COMPREHENSIVE WORLDWIDE JEWISH SEARCH: JEWISHKD.COM Comprehensive Worldwide Jewish Search